Związki, stowarzyszenia i gminy partnerskie
gMINY PARTNERSKIE
Gmina Mariampol na Litwie
W 2022 r. nauczyciele z rudomińskiego gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca na Litwie odwiedzili Gminę Białe Błota.
Spotkanie odbyło się wraz z przedstawicielami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie, a celem wizyty była wymiana doświadczeń z zakresu rozwoju szkolnictwa.
Delegacja przedstawicieli Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Łochowie również udała się z rewizytą do zaprzyjaźnionego Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie.
W roku ubiegłym delegacja Polaków mieszkających na Litwie także odwiedziła Gminę Białe Błota.
W trakcie spotkania padło wiele słów uznania dla współpracy obu samorządów.
Znaczenie i wagę wzajemnych kontaktów podkreślał Starosta Gminy Mariampol, Andrzej Żabiełowicz, dziękując Gminie Białe Błota za udzielane wsparcie materialne, które przyczynia się do krzewienia polskości i umacniania środowisk mniejszości polskiej na Litwie.
Wójt Dariusz Fundator zadeklarował z kolei utrzymanie i dalszy rozwój partnerskich relacji obu samorządów. W delegacji wzięły udział również przedstawicielki zespołu tanecznego „Kropelki”, którego występ przypomniał o bogactwie i tradycji folkloru Wileńszczyzny, kultywowanego przez kolejne pokolenia zamieszkałych na Litwie Polaków.
Ponadto, delegacja Rady Gminy Białe Błota udała się na Litwę do Gminy Mariampol wraz z przygotowanymi prezentami w postaci książek w języku polskim oraz słodyczy dla uczniów polskich szkół.
Gmina Elbmarsch w Niemczech
Przedstawiciele partnerskiej gminy Elbmarsch z Niemiec zawitali z kilkugodzinną wizytą do Białych Błot.
Mieszkańcy Elbmarsch zebrali cały samochód darów dla uchodźców z Ukrainy mieszkających w Gminie Białe Błota oraz kwotę 5 tys. euro, które przesłali na konto KGW Białe Błota Słoneczniki.
Burmistrz Kathrin Bockey oraz Holger Kloft Przewodniczący Rady Kościoła Elbmarsch z uwagą zapoznali się z informacjami przekazanymi przez Wójta o działaniach podejmowanych przez Gminę Białe Błota w ramach pomocy humanitarnej niesionej na rzecz społeczności ukraińskiej.
Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz
Członkami stowarzyszenia są miasto Bydgoszcz, powiat bydgoski i nakielski oraz 17 gmin, w tym 8 z powiatu bydgoskiego, 4 z powiatu nakielskiego, 3 z powiatu żnińskiego i po jednej z powiatu świeckiego i inowrocławskiego.
Celem stowarzyszenia jest dobrowolna współpraca i wzajemne wspieranie się członków stowarzyszenia we wspólnych działaniach na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru stowarzyszenia.
Lista głównych inicjatyw podjętych w 2022 r. w oparciu o współpracę metropolitalną w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz na rzecz realizacji działań statutowych przy udziale Gminy Białe Błota:
stowarzyszenie kontynuuje stałą współpracę z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego w zakresie promocji gospodarczej regionu poprzez możliwość zamieszczania swoich terenów inwestycyjnych w metropolitalnej, internetowej bazie pod adresem www.invest.barr.pl, a poprzez BARR gmina uczestniczy w przygotowywaniu oferty inwestycyjnej na swoim terenie,
udział w zagranicznych targach/misjach gospodarczych z ofertą promocyjną Gminy Białe Błota,
na mocy zawartego pomiędzy Miastem Bydgoszcz a Stowarzyszeniem Metropolia Bydgoszcz porozumienia ogłoszono postępowanie publiczne i podpisano umowę z wykonawcą Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego. W 2022 r. realizowano ostatni etap prac nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – SUMP BydOF, który jest warunkiem w dostępie do środków finansowych w ramach Polityki Spójności w obszarze transportowym w latach 2021-2027 dla ZIT-u bydgoskiego obszaru funkcjonalnego,
Gmina Białe Błota współtworzy Bydgoską Grupę Zakupową, dzięki której dokonywane są zakupy gazu ziemnego oraz energii elektrycznej po uzyskanej w drodze przetargu atrakcyjnej cenie,
kontynuacja w ramach współpracy metropolitarnej wydawania Metropolitalnej Karty Uczniowskiej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zamieszkujących na terenie Gminy Białe Błota oraz Metropolitalnej Karty Seniora 60+ dla mieszkańców gminy,
Gmina Białe Błota czynnie brała udział w rywalizacji w ramach Rowerowej Stolicy Polski, dzięki temu zajęła drugie miejsce na podium wśród gmin SMB, a wśród szkół trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Łochowa,
Gmina Białe Błota wzięła czynny udział w opracowaniu dokumentu pn. „Rozwój potencjału turystycznego Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego 2030+”. Dokument zawiera diagnozę stanu istniejącego oraz wskazuje rekomendacje dotyczące wspólnych działań na rzecz rozwoju turystyki i promocji turystycznej obszaru Metropolii Bydgoszcz.
Związek Gmin Wiejskich
XXXVI edycja Kongresu Związku Gmin Wiejskich poświęcona została między innymi ocenie stanu samorządowych finansów w kontekście nowych przepisów i uregulowań podatkowych wprowadzonych wraz z Polskim Ładem.
Podczas obrad dokonano oceny inwestycji realizowanych przez gminy wiejskie z rządowym wsparciem z Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu.
Lgd „Trzy Doliny”
Lokalna Grupa Działania „Trzy Doliny” obejmuje terytorialnie siedem gmin, leżących w granicach powiatu bydgoskiego i jest to łącznie 91% powierzchni powiatu - 1.270 km², który zamieszkuje ok. 103 tys. mieszkańców.
Stowarzyszenie zrzesza członków reprezentujących sektor społeczny, sektor publiczny, sektor gospodarczy oraz mieszkańców.
Sektor publiczny reprezentują gminy: Białe Błota, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Solec Kujawski, a także Powiat Bydgoski.
W 2022 r. w ramach bieżącej działalności LGD Trzy Doliny:
zorganizowała w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach warsztaty/konsultacje związane z opracowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Trzy Doliny na lata 2021-2027,
przeprowadziła ankietę, która miała na celu wskazanie najważniejszych problemów danego obszaru badanego, identyfikację grup defaworyzowanych oraz ustalenie hierarchii celów i proponowanych rozwiązań. Ankieta została podzielona na obszary tematyczne, w tym: innowacyjność, cyfryzację, środowisko i klimat, zmiany demograficzne, partnerstwa w realizacji LSR. Wyniki ankiety zostały opracowane jako materiał do przeprowadzenia warsztatów/konsultacji,
współorganizowała wydarzenie Smaki Trzech Dolin w miejscowości Sicienko, w którym udział wzięli przedstawiciele Gminy Białe Błota Koło Gospodyń Wiejskich Białe Błota SŁONECZNIKI.
Wsparcie finansowe udzielone w ramach współpracy z LGD „Trzy Doliny”
Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza
Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Stowarzyszenie „Europa Kujaw i Pomorza" jest formą partnerstwa regionalnego jednostek samorządu terytorialnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Swoje zadania Stowarzyszenie „Europa Kujaw i Pomorza” realizuje w oparciu o Biuro Informacyjne Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli oraz Biuro Stowarzyszenia w Toruniu, gdzie mieści się jego siedziba.
Wśród głównych założeń stowarzyszenia wymienić można:
reprezentowanie interesów samorządów województwa kujawsko-pomorskiego w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Unii Europejskiej,
promowanie społecznych, gospodarczych, kulturowych oraz środowiskowych walorów regionu,
wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych w budowaniu potencjału administracyjnego organów administracji publicznej oraz innych jednostek i organizacji z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, które posiadają osobowość prawną, w kontekście sprawnego i efektywnego wykorzystania środków finansowych Unii Europejskiej poprzez organizacje staży i szkoleń,
działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami poprzez udział w projektach międzynarodowych służących budowaniu silnej pozycji województwa kujawsko-pomorskiego w Unii Europejskiej.
W 2022 r. pracownik Urzędu Gminy Białe Błota wziął udział w programie stażowym, prowadzonym we współpracy z Biurem Regionalnym WK-P w Brukseli oraz Posłami do Parlamentu Europejskiego z Kujaw i Pomorza. Stażyści przebywający w Brukseli, uczestniczyli w pracach Biura Regionalnego WK-P.