DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2022 r.

3 658 203

+5,38%

do roku 2021


w tym:

WARTOŚĆ DOTACJI PODMIOTOWEJ PRZEKAZANEJ gminnemu centrum kultury

1 716 176

+33,22%

do roku 2021

WARTOŚĆ dotacji dla NGO realizujących zadania w obszarze kultury 

39 795

-33,68%

do roku 2021

WARTOŚĆ zrealizowanych zadań inwestycyjnych w obszarze kultury, w tym:

1 755 167

-14,57%

do roku 2021

GMINNE CENTRUM KULTURY W BIAŁYCH BŁOTACH

W strukturę Gminnego Centrum Kultury wchodzą:

Logo "Gminne Centrum Kultury Białe Błota".

We wszystkich obiektach prowadzona jest działalność kulturalna dostosowana do potrzeb mieszkańców i uzależniona od wysokości dotacji organizatora. Największe obiekty tj. Białe Błota, Łochowo i Ciele naturalnie dysponują bazą umożliwiającą prowadzenie bardziej zróżnicowanych zajęć. 

W ramach działalności prowadzone są zajęcia:


Centrum Kultury w Białych Błotach


Gminne Centrum Kultury w Łochowie 

Zdjęcie przedstawia występ chóru.
Zdjęcie przedstawia grającą orkiestrę.
Zdjecie przedstawia ceramiczne czerwone serduszko.

Świetlica wiejska w Cielu 

Świetlica wiejska w Lisim Ogonie 

Świetlica wiejska w Łochowicach 

Świetlica wiejska w Zielonce 

Zdjęcie przedstawia materiałowe woreczki.
Zdjęcie dziewczynki szyjącej na maszynie.
Zdjęcie przedstawia występ seniorów.

najważniejsze imprezy gminne w 2022 roku

Działo się... 

Zdjęcie busa WOŚP.
Zdjęcie stoiska WOŚP.

30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

31 stycznia 2022 r.

 

Jak co roku Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach organizuje w oryginalnym pojeździe objazd po wszystkich sołectwach z puszką wspierającą WOŚP podczas których przeprowadzono licytacje wyrobów ceramicznych wykonanych w Pracowni Ceramicznej GCK oraz zachęcano do wzięcia udziału w aukcjach, które wspierają akcję.

Gminne Centrum Kultury utworzyło Sztab WOŚP angażując 35 wolontariuszy i organizując aukcje na allegro. W dniu Finału zorganizowało koncerty w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Białych Błotach. Wieczór zakończyło tradycyjne „Światełko do nieba” zorganizowane w centralnym punkcie Białych Błot, przy gminnej choince.

Sztab WOŚP z Białych Błot uzbierał kwotę 33.343,46 zł.

Stand up Joanny Kołaczkowskiej.

Stand up Joanny Kołaczkowskiej 

6 lutego 2022 r.

,,Hrabina Pączek" to muzyczny stand up Joanny Kołaczkowskiej przy akompaniamencie Łukasza Pietscha, który się odbył w auli szkoły podstawowej w Białych Błotach i zgromadził pełną widownie.  

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2022 r.

Cmentarz Parafialny Matki Boskiej Bolesnej w Cielu

Uroczystość przed pomnikiem upamiętniającym Niezłomnych z terenu Gminy Białe Błota w trakcie której odbyło się uroczyste spotkanie wraz z modlitwą i odśpiewaniem hymnu przy wojskowej asyście

Projekt "Wydajemy się!"

kwiecień-grudzień 2022 r. 

W 2022 r. zrealizowano projekt „Wydajemy się! Promowanie obszaru objętego Lokalną Strategią rozwoju poprzez wydawnictwa książkowe związane z architekturą, kulinariami, ludowymi pieśniami, poezją, pięknem natury i ogrodów gminy oraz wydarzenia kulturalne bezpośrednio związane z powstaniem woluminów”.  

W jego ramach Gminne Centrum Kultury przeprowadziło następujące działania z mieszkańcami gminy: konkurs poetycki i wieczór z poezją, piknik ogrodniczy, plenery fotograficzne, potańcówkę na ludowo oraz warsztaty kulinarne. 

Efektem realizacji projektu było wydanie czterech pozycji książkowych: tomiku poetyckiego „W drodze”, albumów „Focus na Białe Błota”, „Lokalna opowieść o Architekturze i smaku" i „Lokalnie o ogrodach” oraz 1 albumu muzycznego „Łochowianie 40-lecie”.

Projekt współfinansowany z funduszy europejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Zdjęcie przedstawia stos książek ustawionych na stoliku.
Zdjęci przedstawia mikser do ciasta.
Zdjęcie przedstawia kobietę robiąco zdjęcie aparatem fotograficznym.

Mobilny Dzień Dziecka

29 maja 2022 r.

Już po raz trzeci Gminne Centrum Kultury zorganizowało imprezę dla dzieci w innowacyjnej formie - w formie mobilnej. Objazd kolorowej ekipy animatorów odbył się w całej Gminie, zaplanowano 11 przystanków, w każdej lokalizacji przeprowadzono animacje, ustawiono dmuchańce, rozdano lody i cukierki dla każdego dziecka, była też muzyka oraz tańce specjalnie dla dzieci i ich rodziców. W wydarzeniu uczestniczyło około 1.600 osób. Koszt organizacji tego wydarzenia to: 22.232,08 zł.

Zdjęcie osób na pikniku rodzinnym.
Zdjęcie przedstawia dzieci zjeżdżające na dmuchanym zamku.
Zdjęcie dzieci z lodami.

Otwarcie nowego budynku Gminnego Centrum Kultury 

9 czerwca 2022 r. w obecności zaproszonych gości nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku Gminnego Centrum Kultury. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Dariusz Fundator, wójt Gminy Białe Błota, razem ze Zbigniewem Morozem, radnym Gminy Białe Błota i Henrykiem Sykutem, wiceprzewodniczącym Rady Gminy. W czasie tej uroczystości Violetta Drążkowska, dyrektor placówki, wręczyła porcelanowe statuetki osobom, które szczególnie wsparły tę inwestycję. Miniaturowe dzieła Pracowni Ceramicznej GCK trafiły do rąk wójta Dariusza Fundatora, jego zastępcy Pawła Zuehlke, sekretarz gminy Ewy Galickiej oraz Katarzyny Strzygockiej-Kowalskiej, skarbnika gminy. Otrzymali je także przedstawiciele wykonawcy, radni oraz wszystkie osoby, zaangażowane w proces budowy nowej siedziby Gminnego Centrum Kultury.

Street Music.

Street Music

wakacje 2022 r.

W okresie wakacyjnym odbył się cykl plenerowych koncertów w różnych miejscach gminy (w Cielu, Łochowie, Białych Błotach). Ta muzyczna akcja organizowana jest już trzeci rok. W 2022 r. zagrano 9 koncertów. 

Plakat "Święto Gminy Białe Błota".

Święto Gminy Białe Błota

27 sierpnia 2022 r.

W ostatnią niedzielę wakacji odbyło się Święto Gminy. Na mieszkańców czekała moc atrakcji: festyn, animacje dla dzieci, stoiska z rękodziełem, pokazy pieczenia chleba, zawody na ergometrze o Puchar Wójta, mecz siatkówki o Puchar Wójta, tor lekkoatletyczny, dmuchańce, gra terenowa, stoiska z garmażerką, z lodami, holy colors oraz liczne występy. 

Na scenie zaprezentowali się: Zespół Łochowianie, Chór Cantare, Kris Forbot z zespołem, Stwór Głodomór z przedstawieniem dla dzieci, Biały Błotek, Kony puppets show, Mechanicy Szanty oraz gwiazda wieczoru: DJ Gromee z pokazem pirotechnicznym. Frekwencja na wydarzeniach była imponująca, w zabawie uczestniczyło około 2.000 osób.

Jubileusz Zespołu "Łochowianie"

25 października 2022 r.

Wszyscy zebrani goście doświadczyli wspaniałych obchodów Jubileuszu 40-lecia Zespołu Regionalnego "Łochowanie". Było śpiewnie, wzruszająco, wspominkowo, tanecznie i pysznie! Prezentom, kwiatom i gratulacjom nie było końca. 

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Wydajemy się!”. Podczas wydarzenia miała miejsce promocja płyty wydanej na jubileusz zespołu. Wydarzenie zorganizowano w Gminnym Centrum Kultury w Łochowie – część oficjalna oraz w Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach – część taneczna i bankietowa. W uroczystościach uczestniczyło około 100 osób.

Święto Niepodległości.

Święto Niepodległości

11 listopada 2022 r.

Mieszkańcy Gminy Białe Błota uczcili 104. rocznicę Odrodzenia Niepodległej wspólnie inaugurując obchody uroczystą mszą w parafialnym kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach. Narodowe święto zgromadziło nie tylko przedstawicieli gminnego samorządu, ale także harcerzy, uczniów szkoły podstawowej im. Mariana Rejewskiego i mieszkańców. Po mszy wspólnie wykonano przemarsz z monumentalną biało- czerwoną flagą, niesioną na całej swej długości przez uczestników kolumny, która z parafialnego kościoła skierowała się w stronę symbolicznego pomnika, ustawionego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przy budynku szkoły podstawowej w Białych Błotach. Uroczystości w Białych Błotach zwieńczyło wspólne spotkanie mieszkańców przy herbacie i białobłockich rogalikach oraz wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Słodki poczęstunek przygotowany staraniem Koła Gospodyń Wiejskich „Słoneczniki”. 

Plakat "Kabaret KaŁaMaSz".

Kabaret KaŁaMaSz

25 listopada 2022 r.

W auli szkoły podstawowej w Białych Błotach odbyło się przedstawienie biletowane zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury. Wystąpił Kabaret Kałamasz z aktorami serialu Ranczo. Na widowni zasiadło około 100 osób.

Plakat "Mikołajkowy Odjazd".

Mikołajkowy Odjazd

3 grudnia 2022 r.

Ekipa gwiazdora z elfami odwiedziła 11 miejscowości w gminie, rozdając dzieciom słodycze, robiąc zdjęcia polaroidem, tańcząc i śpiewając. Łącznie w imprezie wzięło udział ok. 1.500 osób.

Kiermasz świąteczny.

Kiermasz Świąteczny

10 grudnia 2022 r. 

Kiermasz zorganizowano na placu przy Urzędzie Gminy w Białych Błotach. Wystawcy oferowali przede wszystkim rękodzieło. Podczas kiermaszu rozstrzygnięto konkurs na kartkę świąteczną organizowany dla dzieci w wieku przedszkolnym i rozdano nagrody. Odbył się także koncert kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Podczas trwania jarmark odwiedziło około 200 osób.

konkursy gminne w 2022 r.

Łapmy Śnieg

Konkurs fotograficzny, którego celem jest zachęcenie do korzystania ze spacerów i z zimowej aury. Idea konkursu zrodziła się podczas pierwszego luzowania obostrzeń w pandemii w 2020 roku, chodziło o zachęcenie do wychodzenia z domu po okresie izolacji. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, w 2022 r. wzięło w nim udział 45 osób. Gminne Centrum Kultury zorganizowało wernisaż konkursowy – zaprezentowano wydruki fotografii nagrodzonych i wyróżnionych prac, rozdano nagrody i upominki, na zaproszonych gości czekał bufet kawowy. 

Konkurs plastyczny na Kartkę Wielkanocną

Do zabawy zaproszono przedszkolaków gminnych i uczniów klas 1- 3 gminnych szkół podstawowych. Wpłynęło bardzo dużo prac – jury podjęło się nie lada wyzwania oceniając ponad setkę plastycznych dzieł dziecięcych rączek. Rozdanie nagród i upominków odbyło się podczas jarmarku przedstawiono rozstrzygnięcie konkursu na kartkę wielkanocną, rozdano nagrody i wyróżnienia przedszkolakom, którzy tworzyli świąteczne pocztówki. Oceniono ponad 50 prac.

Każdy wiersze pisać może

Konkurs poetycki, którego w 2022 r. odbyła się trzecia edycja. Konkurs  zachęcający do tworzenia poezji. W 2022 r. główną nagrodą było wydanie tomiku z wierszami zwycięzcy oraz zorganizowanie wieczoru poetyckiego połączonego z prezentacją tomiku. Do konkursu zgłosiło się 7 twórców. Podczas wieczoru podsumowującego konkurs deklamowano nadesłane wiersze, prezentowali je aktorzy Józefina Szałańska oraz Łukasz Lenart. Efektem finalnym konkursu jest tomik wierszy „W drodze”, którego finansowanie wpisano w projekt „Wydajemy się!”. 

Bezcenny Krajobraz

Konkurs plastyczny, którego uczestnicy utrwalają piękno krajobrazu gminy na fotografiach. Edycja z 2022 r. korelowała z projektem „Wydajemy się!”, którego część dotyczyła wydawnictwa albumowego „Focus na Białe Błota”. W książce tej umieszczono między innymi fotografie mieszkańców gminy wykonane podczas plenerów fotograficznych.

Czy można zjeść dzieło sztuki?

Konkurs fotograficzny, w którym zachęcano do przesłania zdjęć własnoręcznie wykonanych wyrobów kulinarnych wraz z przepisami. W odpowiedzi na ogłoszenie w 2022 r. wpłynęło kilkanaście zgłoszeń, a rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród miało miejsce podczas Pikniku Ogrodniczego w maju, który zorganizowano przy świetlicy wiejskiej GCK w Cielu.

Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa 

Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową w 2022 r. skierowany był do uczniów szkół podstawowych w Gminie Białe Błota z klas V-VIII. Spośród przesłanych wielu wspaniałych prac uczniów wybrano cztery, które zostały wydrukowane i rozesłane do organizacji oraz firm w kraju i za granicą wraz z życzeniami świątecznymi od Wójta Gminy Białe Błota, Przewodniczącego Rady Gminy w Białych Błotach i mieszkańców Gminy Białe Błota. Laureaci zostali nagrodzeni indywidualnymi nagrodami, a klasy do których uczęszczają  wyróżnieni w nagrodę udały się na wycieczkę do Młynów Rothera w Bydgoszczy lub otrzymały zestaw gier logicznych.

Bożonarodzeniowa ozdoba choinkowa

W konkursie dla najmłodszych z białobłockich szkół podstawowych z klas I-IV  na „Bożonarodzeniową ozdobę choinkową” udział wzięło 30 klas, a oryginalne ozdoby przystroiły gminną choinkę. Pomysłowość dzieci zasługiwała na uznanie i wszystkie klasy zostały nagrodzone grami zręcznościowymi, logicznymi i puzzlami. 

Zdjęci przedstawia salę z zawieszonymi na sznurku obrazami.
Zdjęcie dzieci z dyplomami.

Cztery pory roku – Białe Błota w obiektywie

Całoroczny konkurs fotograficzny

Konkurs podzielono na cztery edycje pod względem pór roku. Uczestnicy przesyłali zdjęcia związane z fauną i florą z terenu Gminy Białe Błota. Duże zainteresowanie wśród uczestników zaowocowało nietuzinkowymi ujęciami, które zachwycały oko jurorów i mieszkańców gminy.

Z zebranych fotografii powstał zestaw materiałów promocyjnych, który stał się doskonałym nośnikiem walorów Gminy Białe Błota. Organizatorem konkursu był Urząd Gminy Białe Błota. 


Plakat "Cztery pory roku – Białe Błota w obiektywie Całoroczny konkurs fotograficzny".